Şafak Pavey Kimdir
 1. Anasayfa
 2. Kimdir

Şafak Pavey Kimdir

0

Şafak Pavey, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Anne tarafından İngiliz, baba tarafından ise Polonya asıllıdır. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra, Brüksel’deki Maastricht Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları alanında yüksek lisansını tamamladı.

Tüm detaylarıyla Şafak Pavey Kimdir beraber bakalım….

Hayatı

Şafak Pavey, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Polonya asıllı bir diplomat, annesi ise İngiliz bir ev hanımıydı. Doğuştan gelen bir engellilik nedeniyle yaşamı boyunca tekerlekli sandalye kullandı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Brüksel’deki Maastricht Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları alanında yüksek lisansını tamamladı.

Şafak Pavey Hayatı
Şafak Pavey Hayatı

Kariyeri

Şafak Pavey, çeşitli uluslararası örgütlerde insan hakları savunucusu olarak çalıştı. Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde İşkenceye Karşı Komite üyeliği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda proje koordinatörlüğü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans Programı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2011 yılında CHP tarafından İstanbul milletvekili adayı gösterildi ve seçildi. Böylece Türkiye’nin ilk engelli milletvekili olarak tarihe geçti. 2015 yılında da CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Şafak Pavey
Şafak Pavey

Başarıları

Şafak Pavey, insan hakları ve engellilerin hakları konusunda yaptığı çalışmalarla birçok ödül kazandı. 2013 yılında İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü tarafından “Engellilere Yönelik Teknolojik İlerleme” kategorisinde Nobel Alternatifi Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca, “Siyasi İfade Özgürlüğü” kategorisinde Uluslararası Yazarlar Derneği tarafından dünya çapında verilen PEN Özgürlük Edebiyatı Ödülü’ne layık görüldü.

Demet Suzan Mutlu Kimdir

#güclükadınlar

Eserleri

Şafak Pavey, “Hayata Dönüş” adlı bir kitap yazdı. Ayrıca birçok dergi ve gazetede insan hakları ve engellilerin hakları konusunda makaleleri yayınlandı.

Şafak Pavey’in yazdığı ve editörlüğünü yaptığı bazı eserler şunlardır:

 1. “Güçlü Kadınlar”: Şafak Pavey’in kendi hayatından kesitler içeren, engelli bir kadın olarak mücadelesini ve insan hakları savunucusu olarak yaptığı çalışmaları anlatan bir kitaptır. Kitapta, Türkiye’de ve dünya genelinde kadınların ve engellilerin karşılaştığı zorluklar ve bu sorunlara çözüm önerileri de yer almaktadır.
 2. “Zor Zamanların İnsan Hakları Savunucuları”: Şafak Pavey’in editörlüğünü yaptığı kitap, dünya genelinde insan hakları savunucularının karşılaştığı zorlukları ve bu mücadeleye nasıl devam ettiklerini anlatıyor. Kitapta, özellikle Türkiye’den ve Ortadoğu’dan gelen insan hakları savunucularının öyküleri yer almaktadır.
 3. “Engelli ve Aile Olmak”: Şafak Pavey, Engellilerle Dayanışma Derneği tarafından yayınlanan bu kitapta, engelli bir kadın olarak ailesiyle olan ilişkisini ve engelli bir çocuk yetiştirmenin zorluklarını anlatıyor. Kitap, engelli bireylerin ailelerinin de yaşadığı zorluklara dikkat çekiyor ve bu konuda farkındalık yaratmayı hedefliyor.
 4. “Küçük Kızların Büyük Hayalleri”: Şafak Pavey’in çocuklar için yazdığı bir kitaptır. Kitap, küçük kızların hayallerinin ne kadar büyük olabileceğini ve bu hayalleri gerçekleştirmek için neler yapabileceklerini anlatıyor. Aynı zamanda kitap, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Şafak Pavey’in eserleri, insan hakları savunuculuğu, toplumsal cinsiyet eşitliği ve engellilerin hakları gibi konulara odaklanan, ilham verici ve farkındalık yaratmayı hedefleyen eserlerdir.

Handan ÜNALDI Kimdir

#güclükadınlar

İnsan Hakları Savunucusu Olarak Çalışmaları

Şafak Pavey, insan hakları savunucusu olarak uluslararası alanda birçok çalışmaya imza attı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde, Göç, Mülteciler ve Nüfus Hareketleri Komitesi’nde raportörlük yaptı ve engellilerin hakları, kadın hakları, insan ticareti ve mülteciler gibi birçok konuda yasal reform önerileri sunarak, uluslararası arenada aktif bir rol oynadı.

Başkan Erdoğanın Şafak Pavey Ziyareti
Başkan Erdoğanın Şafak Pavey Ziyareti

Engellilerin Hakları Konusunda Çalışmaları

Şafak Pavey, engellilerin hakları konusunda öncü bir isimdir. Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite Üyesi olarak, dünya genelinde engellilerin insan hakları ihlallerini takip etti. Ayrıca, Türkiye’de engellilerin hayatını kolaylaştırmak için birçok projeye öncülük etti. “Güçlü Kadınlar” adlı kitabında, engellilerin hakları konusunda yaptığı çalışmaları ve engelli bir kadın olarak hayatındaki mücadeleyi anlattı.

Prof. Dr. Remziye Hisar Kimdir?

#güclükadınlar

Örnek Bir Rol Model Olarak Toplumsal Etkisi

Şafak Pavey, hayatındaki engelleri aşarak örnek bir rol model olmuştur. Toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları ve engellilerin hakları konusunda yaptığı çalışmalarla, Türkiye’de ve dünya genelinde birçok kişinin dikkatini çekmiş ve örnek alınan bir figür haline gelmiştir. Genç kızların ve kadınların özgüvenini arttıran, onlara ilham veren bir liderdir.

Şafak Pavey Kimdir

Şafak Pavey Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Merak ettiklerinize yer vermeye çalıştık. Eğer farklı sorularınız varsa yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Şafak Pavey kimdir nerelidir?

Şafak Pavey, 10 Temmuz 1976’da öğretmen Şahin Önal ve gazeteci Ayşe Önal’ın kızı olarak Ankara’da doğdu. Mehmet adında bir erkek kardeşi vardır. Çocukluğu Gebze’de geçen Pavey, ilkokulu burada, ortaokulu Şişli’de, liseyi Nazilli’de bitirdi.

Şafak Pavey kaç yaşında?

10 Temmuz 1976 Doğum tarihi olan Şafak Pavey şuanda 46 Yaşındadır.

Şafak Pavey kimin kızı?

Şafak Pavey Ayşe ÖNAL ve Şahin ÖNAL çiftinin kızıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz nedir?
 • 0
  g_ld_m
  Güldüm
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba ben merve, 33 yaşındayım 5 senedir içerik editörlüğü yapıp tatlı tatlı bilgilendirici içerikler hazırlıyorum:) bundan sonraki süreçte kadindiyorki.com da size içerikler hazırlamaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir