Demet Suzan Mutlu Kimdir
 1. Anasayfa
 2. Kimdir

Demet Suzan Mutlu Kimdir

2

Muhtemelen Demet Mutlu kimdir diye ararken Suzan ismiyle ilkkez karşılaştınız. Demet Suzan Mutlu, #girişimcikadınlar bölümüzün bugünkü konusu. İsmini ilkkez duyuyor olabilirsiniz, Demet Mutlu Trendyol kurucusu ve Ceo’sudur. Yakın tarihte başarılı kadın olarak değerlendirebiliriz. Demet MUTLU 2010 yılında kurduğu trendyol e-ticaret pazaryeri ile başarının anahtarını nasıl aldı?, Demet Mutlu kimdir? gelin sizlere detaylıca tanıtalım.

Demet Suzan MUTLU

Demet MUTLU günümüzde Trendyol Ceo’su, Peak Games‘in yatırıcıları ve kurucuları arasında yer almaktadır. MUTLU’nun başarı hikayesi, dönüm noktası 2010 yılında başlamaktadır. Demet Hanım 2010 yılında Harvard Eğitimini yarıda bırakarak ülkemizde Trendyol Markasını kurdu.

Demet Suzan Mutlu
Demet Suzan Mutlu

Demet MUTLU’nun başarı hikayesiyle birlikte kendini tanımayı istiyoruz. Demet Mutlu nereli, kaç yaşında, kiminle evli bu gibi sorularada bu yazımızda yanıt bulabileceksiniz.

Demet MUTLU Hayat Hikayesi

Demet hanım 22 ağustos 1981 yılında ABD’nin New York kentinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta okul dönemlerinden sonra Ülke değiştiren MUTLU, Liseyi İtalya’da okuduktan sonra New Yourt Üniversitesi Ekonomi Bölümü ile eğitim hayatına devam etti. Üniversiteyi birincilikle bitiren Demet Mutlu daha sonra Harvard‘da Master Of Bısiness Administration’a kabul edildi. İşte kırılma anı tamda burada, Master eğitiminin ikinci yılında girişimci ruhuna söz dinletemeyip, kendini işini kurma fikri ağır basında Harvard’ı yarım bıraktı.

Demet MUTLU Hayat Hikayesi
Demet MUTLU Hayat Hikayesi

Ayrıca Demet Mutlu, Trendyol’u kurmadan önce İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında tecrübe kazandı. Bir röpörtajında, farklı ülkelerde ofis açmak yerine depolar açmayı ve büyümesini Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler’de sürdürmeyi planladığını dile getirdi.

Demet Mutlu Trendyolu Nasıl Kurdu?

Harvard eğitimini yarım bırakan Mutlu, 2010 yılında Türkiyeye gelerek Bebekteki dairesinde 300 Bin Dolar Sermayeyle Trendyol markasını resmi olarak kurdu. Demet Mutlunun kurduğu E-ticaret platformu Trendyol Daha 2 yıllık bir firma oladan 16 aylık süreçte iken değeri tam 150 Milyon Dolara ulaştı.

 • Trendyolun ilk yatırımcısı Mynet‘in kurucsu Emre KURTTEPELİ dir. daha sonrasında Sidar ŞAHİN de sitenin ortakları arasında yer almıştır.
Demet Mutlu Trendyolu Nasıl Kurdu
Demet Mutlu Trendyolu Nasıl Kurdu

Trendyol, Avrupa’daki tüketicilere ulaşmak için önemli bir adım atarak, en.trendyol.com internet sitesini Avrupa’daki 27 ülkenin kullanıcılarının hizmetine açtı.

Trendyol nasıl bu kadar büyüdü?

Trendyol, yerli üreticilerin ve markaların dünyada bilinirliğini arttırırken, Türk markası algısının güçlenmesine katkı sağlıyor.

Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda Trendyol Express, Trendyol Hızlı Market ve Yemek, Trendyol Cüzdan ve Dolap gibi yeni uygulamaları hayata geçiriyorlar.

Demet Suzan MUTLU tarafından kurulan trendyolun 2022 aralık ayı itibari ile 25 milyon üzerinde aktif üyesi bulunmaktadır.

Demet Mutlu nasıl başarılı oldu? (Yurtdışı Yatırımları)

Kleiner Perkins Caufield ve Byers şirketlerinden yatırım alan Trendyol, cirosunu 34 milyon 33 bin 478 dolara çıkardı. Facebook adresi üzerinde de e-mağaza olanakları bulunan trendyol, 2013 yılında Maslak’taki yeni ofisine taşındı, daha sonra bu binaya Trend Store‘u hayata geçirdi.

 • 2010 Yılında Tiger Global
 • 2011 Yılında Kleiner Perkins
 • 2014 Yılında EBRD

Firmalarından yatırım aldı bunun yanı sıra, 2018 yılında Alibaba Group trendyol’a ortak oldu ve 2021 de sonuçlandırdığı yatırım turunda 1,5 Milyar dolarlık yatırım aldı.

Demet Suzan Mutlu Kimdir

Demet Suzan Mutlu 1981 Yılında doğmuştur.

Demet Mutlu şuan 41 yaşındadır. Ayrıca finans uzmanı Evren ÜÇOK ile evlidir. Demet Mutlu aslen Ankaralıdır.

Babası Bilal MUTLU’dur. Anne tarafı adanalıdır.

Demet Mutlu Kimdir

Trendyol Araçlı Kurye Maaşları Ne Kadar?

Bu Yazıya Tepkiniz nedir?
 • 0
  g_ld_m
  Güldüm
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 2
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba ben merve, 33 yaşındayım 5 senedir içerik editörlüğü yapıp tatlı tatlı bilgilendirici içerikler hazırlıyorum:) bundan sonraki süreçte kadindiyorki.com da size içerikler hazırlamaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Başarının vücûd bulmuş hali harikasın demet hanım

 2. Ay mükemmel bir kadın bu demet mutlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir