Hafize Gaye Erkan Kimdir?
 1. Anasayfa
 2. Kimdir

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

0

Hafize Gaye Erkan Türk ekonomist, bankacı ve mühendis. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti ve orada finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst düzey yöneticilik yaptı. Bazı ekonomi dergileri tarafından dikkat çeken genç ekonomistler arasında gösterildi. 6 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Merkez Bankası Başkanı olarak atanması konuşulması üzerine sıkça araştırılmaya başladı. #başarılıkadın başlığında Hafize Gaye Erkan Kimdir? detaylıca bakalım.

Hafize Gaye Erkan Hayatı

Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul’da doğdu. Babası mühendis, annesi ise matematik ve fizik öğretmeni olduğu için, sayısal yeteneklerini geliştirecek okullara yönlendirildi. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandı ve giriş sınavında 26. sırayı elde etti. 2001 yılında birincilikle bölümünü tamamladı ve ardından Princeton Üniversitesi’nde “Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktora yapmak üzere yurt dışına gitti. Erkan, 12 dersi kapsayan 2 yıllık doktora programını bir yılda bitirerek Princeton Üniversitesi tarihinde bu başarıyı gösteren ilk öğrenci oldu. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde “en genç finans profesörü” unvanını kazandı. Princeton Üniversitesi daha sonra doktora derecesi için gerekli minimum çalışma süresini bir yıl olarak değiştirdi. Erkan, daha sonra Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

Hafize Gaye Erkan Hayatı
Hafize Gaye Erkan Hayatı

Finans Kariyeri

Princeton’daki eğitimini tamamladıktan sonra, Hafize Gaye Erkan 2005 yılında Goldman Sachs’ta bir teklif üzerine işe başladı. Yaklaşık 9 yıl boyunca Finansal Kuruluşlar Grubu Analitik ve Stratejiler Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 2014 yılında First Republic Bank’ta baş yatırım sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2019 yılında ise yönetim kurulu başkanı olarak August-de Wilde’nin yerine geçti. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mortgage krizinden sonra, 2009 yılında Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) First Republic Bank’ın mali kontrolünü ele aldı. 1 Mayıs 2023 tarihinde FDIC tarafından devralınan First Republic Bank, yılın üçüncü büyük banka iflası olarak JPMorgan’a satıldı. Erkan, bankada başarılı bir kariyer sergiledi ve bankanın varlık fonlarının yaklaşık 10 katına kadar büyümesinde etkili oldu.

Hafize Gaye Erkan Finans Kariyeri
Hafize Gaye Erkan Finans Kariyeri

Ayrıca, Erkan Tiffany & Co., ABD merkezli bir mücevher şirketinde iki yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yaptı ve hala küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Gaye Erkan aynı zamanda Dünya gazetesinde ekonomi konusunda köşe yazarlığı yapmaktadır.

Özel Hayatı

Hafize Gaye Erkan, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde yaşamaktadır. Finans uzmanı Batur Biçer ile evlidir ve Aslan Selim adında bir oğlu bulunmaktadır. 2018 yılında San Francisco Business Times’ın haberine göre, 40 yaşından önce bir Amerikan bankasında başkan veya CEO unvanını alan ilk kadın oldu ve bu unvana sahip olmuştur.

Hafize Gaye Erkan Özel Hayatı
Hafize Gaye Erkan Özel Hayatı

Hafize Gaye Erkan Biyografi

Hafize Gaye Erkan, Türk bir finans uzmanı ve iş kadınıdır. 1982 yılında İstanbul’da doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra Princeton Üniversitesi’nde “Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktora yapmıştır. Princeton Üniversitesi’nde programı bir yılda tamamlayarak tarihindeki ilk öğrenci olma başarısını göstermiştir.

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Kariyerine Goldman Sachs’ta başlayan Hafize Gaye Erkan, daha sonra First Republic Bank’ta baş yatırım sorumlusu olarak görev almış ve sonrasında yönetim kurulu başkanı olarak atanmıştır. Ayrıca Tiffany & Co. mücevher şirketi ile Marsh McLennan gibi kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Hafize Gaye Erkan, finans alanındaki başarıları ve yönetim rolleriyle tanınmaktadır. Ayrıca, 40 yaşından önce Amerikan bir bankada başkan veya CEO unvanını alan ilk kadın olarak da dikkat çekmektedir.

Hafize Gaye Erkan Hakkında S.S.S.

Hafize Gaye Erkan nereli?

Gaye Erkan 1982 yılında İstanbul’da doğmuştur ve aslen İstanbulludur.

Hafize Gaye Erkan evli mi?

Hafize Gaye Erkan, Batur Biçer ile evlidir ve Aslan Selim adında bir çocuğu bulunmaktadır.

Hafize Gaye Erkan cocugu var mi?

Hafize Gaye Erkanın Kocası Batur Biçer ile Aslan Selim adında bir çocuğu bulunmaktadır.

Hafize Gaye Erkan kaç yaşında?

Hafize Gaye Erkan 1982 Doğumludur. 41 Yaşındadır.

İlgili Bağlantılar;

Handan ÜNALDI Kimdir

Cemile Canyurt Kimdir?

Pelin Yantur Kimdir?

Gamze Cizreli Kimdir?

Ebru Yücel Kimdir?

İrem ÖZ Kimdir?

Şafak Pavey Kimdir?

Prof. Dr. Remziye Hisar Kimdir?

Demet Suzan Mutlu Kimdir?

Bu Yazıya Tepkiniz nedir?
 • 0
  g_ld_m
  Güldüm
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 1
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba ben merve, 33 yaşındayım 5 senedir içerik editörlüğü yapıp tatlı tatlı bilgilendirici içerikler hazırlıyorum:) bundan sonraki süreçte kadindiyorki.com da size içerikler hazırlamaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir