Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir
 1. Anasayfa
 2. Nasıl

Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir

0

Kızlar selam, doğalgaza gelen zam ve zam olacağı haberleri sonrasında herkesin araştırdığı en büyük sorulardan biri olan “Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir?” cevabını sizler için anlatmaya çalışacağım. Maalesef ekonomideki olumsuz koşulların herşeye zam yansıması ile beraber ciddi zorlanmaya başladık. Kış aylarında artış gösteren doğal gaz faturaları bütçeyi oldukça zorlamaya başladı. Biz kadınlar tamda bu noktalarda etkin rol oynamaktayız. Ufak tüyolarla madde madde, doğal gaz faturası nasıl az gelir sizinle bunu paylaşacağız.

Doğal gaz faturasını düşürmek mümkün! Faturanızı anında etkileyecek

İnsanlar doğal gaz faturasını düşürmek için çeşitli tasarruf yöntemleri arıyor. İşte faturanıza anında yansıyacak doğal gaz faturasını düşürme tüyoları…

doğalgaz faturası az gelmesi için ne yapılmalı
doğalgaz faturası az gelmesi için ne yapılmalı

Doğalgaz faturasını düşürmek ve ev ekonomisine katkı sağlamak için herkes çeşitli tasarruf yöntemleri arıyor. Özellikle doğalgaz faturaları her sene giderek artan zamlara maruz kalarak cep yakmaya devam ediyor. Doğalgaz faturalarını düşürmeye çalışmak gayet mantıklı, çünkü artan doğal gaz ve elektrik faturaları temel ihtiyaçları karşılamayı zorlaştırmakta. Evde uygulanacak çok basit işlemler ile doğal gaz faturası düşürülebilir.

DOĞAL GAZ FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN YAPILACAKLAR

Aşağıda paylaştığım doğalgaz faturası nasıl az gelir sorusuna cevap olan listenin sırası, önem sırasını belirtmektedir. Yani sıralamaya göre yaparsanız daha az doğal gaz faturası ödeyeceksiniz. Bu maddeler emin olun çok ama çok etkili olacak ve sizleri rahatlatacaktır.

RADYATÖR VE KOMBİ BAKIMINI AKSATMAYIN

En önemli konu ile başlayalım. Doğalgaz faturasını düşürmek, doğal gaz faturasının az gelmesini istiyorsanız, kesinlikle ama kesinlikle radyatör ve kombi bakımını aksatmamalısınız.

 • Kombi Bakımı

2 başlık altına alırsak kombi bakımı en önemli kısmı. Yoğuşmalı olmayan eski tip kombilerin mutlaka kontrollerini yaptırmayı unutmayın. Eski tip kombilerde içerisinde yer alan hava basıncının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Kombinizde bunu gösterecek bir panel yoksa mutlaka teknik servisi arayıp bakım yaptırın. Teknik servis personelinin bildiğiniz pompayla kombiye hava bastığını göreceksiniz, bu ciddi anlamda devirdaim ve hızlı ısınmayı sağlamaktadır.

Yoğuşmalı kombilerde de senelik bakımları mutlaka yaptırmalısınız.

 • Radyatör Bakımı

Bunu sıkça duymuşsunuzdur zaten. Doğalgaz faturasını düşürmekle beraber %100 işlev ile çalışmasını sağlamak için radyatörlerinizin hava boşluğu kontrolünü yapmalısınız. Radyatörün her noktasına dokunarak sıcaklık farkı yokmu kontrol edebilirsiniz. Soğuk olan, ısınmayan kısımlar muhtemelen hava boşluğu olan yerlerdir ve havasını alabilirsiniz.

Ayrıca %90 evlerin tesisat çıkışı olarak banyoya bir adet çıkış vanası bırakılır. Her kış başlangıcında kombiden su basarak bu vanadan tahliye yaparak peteklerin içerisini temizlemiş olursunuz. Bu sayede ısı verimi artacak ve doğalgaz faturanız az gelecektir. Hadi diğer “Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir” çözümlerine bakalım.

doğalgazın az gelmesi için ne yapmalıyız
doğalgazın az gelmesi için ne yapmalıyız

RADYATÖR VANA AYARI

Radyatörlere termostatik vana taktırabilirsiniz. Bu sizler için gayet kolay kontrol edilebilir olur. Gelelim radyatör ayarına. Kombiye yakın olan odaların radyatörünü kısıp, uzak olan odaların radyatörlerini daha fazla açarsanız hem ısınma artacak, hem doğal gaz faturası azalmış olacak. Bunu deneme yanılma yöntemiyle yapabilirsiniz.

Bu arada belirtmek isterim ki;

Yapılan araştırmalar, termostatik vana kullanımının doğal gaz faturaları üzerinde %30’a kadar varan tasarruf sağladığını gösteriyor. Şimdi gelelim diğer yapabileceğimiz işlemlere.

KOMBİNİZİ GÜN İÇERİSİNDE KAPATMAMALISINIZ

Kullanıcıların bir kısmı kombilerin kapatılığ yeniden açıldığında daha kârlı ve tasarruflu olacağı yönünde bir inanışa sahip. Oysa bu durum tam tersidir. Kombiyi kapatmak evin tekrar soğumasına ve ısıtma için yeniden daha fazla doğalgaz harcamasına neden olur. Bu nedenle tatil gibi evden uzun süreli uzak kalınması gereken durumlar dışında kombi gün içerisinde kapatılmamalıdır.

Evden birkaç saatliğine çıkıldığında kombiyi kapatmak yerine açık tutmak (Kısık Ayarda) çok daha tasarrufludur. Evin var olan sıcaklığının kısık kombi derecesi ile muhafaza edilmesi, soğuk bir evin kombi tarafından soğutulmasından çok daha tasarruflu bir işlemdir.

KOLTUKLARI RADYATÖR ÖNÜNE KOYMAYIN

En büyük yapılan hatalardan birisidir. Odanın ısınmasını sağlayan radyatörlerin mümkün olan en iyi performansı vermesi ve yüksek verimlilikle çalışması için önlerinde ve üstlerinbde herhangi bir eşya olmaması lazım. Bu noktada en sık yapılan hatalardan biri radyatörlerin önüne koltuk yerleştirmektir. Önünde koltuk olan radyatörün verdiği ısı, koltuk tarafından kesilir ve emilir. Bu da iç mekânın yeteri kadar ısınamamasına yol açar. Bu nedenle radyatör önüne koltuk konulmamalıdır.

Radyatör verimli şekilde çalıştığı zaman, iç mekan çok daha hızlı bir şekilde ısınacak ve gereksiz yere doğal gaz sarfiyatı yapılmayacaktır ve doğal olarak doğal gaz faturanız düşecektir.

PERDE VE RADYATÖR MESAFESİ ÇOK ÖNEMLİ

Radyatörün önüne veya üzerine sarkan perdeler, odanın hızlı ısınmasını engellemektedir. Verilen ısı perde tarafından emildiğinden dolayı doğal gaz sarfıyatı ve faturası yüksek olur. Bu nedenle radyatör üzerine denk gelen perdelerin ayarının iyi yapılması, boyunun radyatöre kadar uzun olması önerilir. Üzeri tam kapanmadığı sürece ve önü açık olan radyatör hızlı ısıtır, az sarfiyat yapar.

Bu işlemile Doğalgaz faturasını düşürebilirsiniz.

Tasarrruf için yapabileceğiniz basit işlemler bunlar, bunlar haricinde ki birkaç işlemide öncelik sırasına göre yazıyorum. Fakat bu işlemler ciddi maliyetler doğuracaktır.

ÖNEMLİ: Camlarınızı naylon vb. gibi malzemelerle kapatmayınız. Evin belirli bir oranda hava alması gerekmektedir. Bunu engellerseniz küf, sararma, terleme gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

DIŞ ISI YALITIMI

Isınma ve doğal gaz tasarrufu açısında biraz maliyetli olsada kesin çözüm dış yalıtım yaptırmaktır. Dış yalıtım ciddi oranda faturanıza etki eder neredeyse %60 ları bulur. Dış yalıtım ısınma açısından en kesin ve etkili çözümdür. Yalıtım olması evin ısınmasını kolaylaştıracak, soğumasını geciktirecek doğal olarak doğal gaza gelen zamlardan çok daha az etkilenecek ve doğal gaz faturasını az ödeyeceksiniz.

İÇ ISI YALITIM PANELLERİ

Dış yalıtım yaptırma imkanınız yoksa, diğer seçeneklerde de çözüm alamıyorsanız. Eviniz çok eski ve soğumayı kesemiyorsanız en etkili yöntemlerden biriside içeriye montajlanacak ısı yalıtım panalleri. Bir çok çeşiti olan bu sistem ciddi manada ısı koruması yapar fakat küf ve koku gibi yan etkiler doğurabilir.

YENİ BİR KOMBİ ALMAK

Yeni yoğuşmalı kombiler en kötü ihtimalle %30 doğalgaz faturasından tasarruf sağlarlar. Eğer eski bir kombi kullanıyorsanız, yarı yoğuşmalı bir kombi alabilirsiniz. Maddi durumunuz el veriyorsa tam yoğuşmalı kombide tercih edebilirsiniz. Tam yoğuşmalı daha etkili olacaktır. Yoğuşma sistemi eski tip kombilere göre çok farklı çalışmakta ve daha verimli ısıtarak doğal gaz faturalarının az gelmesini sağlamaktadır. Yeni kombi almak istiyorsanız Kombi Fiyatları listesine bakabilirsiniz.

Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir

Sizlerle Doğalgaz faturası az gelmesi için ne yapılmalı tüyolarını paylaştık. Eğer Doğalgazın az gelmesi için ne yapmalıyız diyorsanız, bu işlemler ciddi anlamda yardımcı olacak faturanızın az gelmesini sağlayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz nedir?
 • 0
  g_ld_m
  Güldüm
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba ben merve, 33 yaşındayım 5 senedir içerik editörlüğü yapıp tatlı tatlı bilgilendirici içerikler hazırlıyorum:) bundan sonraki süreçte kadindiyorki.com da size içerikler hazırlamaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir