Yüz Şekline Uygun Makyaj Önerileri

'Makyajın Püf Noktaları' forumunda KadınlarCulubu tarafından 8 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

  1. Yüz Şekline Uygun Makyaj Önerileri
    Yüz şeklini önemseyerek makyaj yapmak, makyajınızın yüzünüzde daha iyi durmasını sağlayacaktır. Bu yüzden birtakım püf noktalarını kullanarak makyajınızı yapmalısınız. Öncelikle oval yüzden başlayalım. Oval yüz, en ideal yüz şekillerinden biridir. Yanak, çene ve alın birbiriyle orantılıdır. Bu yüzden bu yüz tipine makyaj yapmak daha kolaydır. Elmacık kemiklerinin baskın olması dolayısıyla allık kullanarak yüzü daha derin ve güzel göstermek mümkündür.

    Gölgelendirme işlemlerinin en az yapıldığı yüz tipi de oval yüzlerdir. Dengeyi bozmamak için göz makyajınızı koyu yapıyorsanız, ruj seçiminizi de buna uygun koyu yapmalısınız. Aynı şekilde gözlerde pastel tonları tercih ettiyseniz, dudaklarda hafif parlatıcılar kullanabilirsiniz. Yuvarlak yüzlerde genelde yanaklar geniştir. Bu yüzden yanakları ön plana çıkarmadan, daha ince göstererek makyaj yapılmalıdır. Cilt tonunuza uygun gölgelendirmek yapabilirsiniz. Gözaltı ve ağız kenarlarında aydınlatıcılar da uygulanabilir. Yine göz makyajınızla dudak makyajınız arasında uyum olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca çok parlak, simli ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Gözlerde kahve tonları, mor tonları tercih edilebilir. Kare yüz tipi de en sert yüz tiplerinden biridir. Bu yüzden ifadenizi yumuşatmaya yarayan makyajları tercih edebilirsiniz.

    Bu yumuşak ifadeyi yakalamak için de yüzünüzün orta kısımlarında canlı renkler kullanabilirsiniz. Bu sayede dikkat elmacık kemiklerden daha çok yüzün ortasına kayacaktır. Ten renginizden bir ya da maksimum iki ton koyu fondötenler kullanarak alından şakaklara doğru gölgelendirme işlemleri yapabilirsiniz. Yine gözlerin dışına ve çeneye aydınlatıcı makyaj ürünleri kullanabilirsiniz. Uzun yüz tipine sahip bir kadınsanız da yüzünüzü daha oval göstermeye çalışmalısınız. Yine ten renginizden daha koyu bir fondöten kullanarak çene kısmına gölgelendirme yapabilirsiniz.

    Elmacık kemiklerinize süreceğiniz pudra da yüzünüzü daha oval gösterecektir. Göz makyajınızı koyu yapacaksanız, hafif bir ruj tonu kullanarak makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Üçgen yüz hatlarınız varsa da alnınıza gölgelendirme yapabilirsiniz. Çene kısmınız daha geniş ise çene kısmına daha koyu renk gölgelendirme yapabilirsiniz. Allık uygulamasında da elmacık kemiklerinden şakaklara doğru V çizerek makyajınızı tamamlayabilirsiniz.