Vanilyalı Kahve Tarifi

  • Konuyu başlatan KadınlarCulubu
  • Başlangıç tarihi
K

KadınlarCulubu

Misafir
Kahve birçok insanın hayatında vazgeçilmez bir tatdır. Kahvenin de birçok çeşidi olduğunu biliyor musunuz? Bu içeceği sevenler eski tatları yeni yorumlarla birleştirerek farklı seçeneklerinin olduğunu duyunca sevinecek. Kahve için verilecek farklı seçeneklerden biri de vanilyalı kahve tarifidir. Eğer Türk kahvesini nescafeden daha çok seviyorsanız sizde Türk kahvesi yaparken bu tarifi uygulayarak lezzetli bir kahve tatmış olacaksınız. Ancak nescafe tercih edenlerde aynı şekilde vanilyalı kahve içebilir. Yapılışında su yerine süt konularak vanilya eklenebilir. Ancak Türk kahvesinin tok tadına vanilyanın bir başka yakıştığını söylemeden geçemeyiz.

Vanilyalı Türk Kahvesinin Yapılışı
Vanilyalı Türk kahvesi için iki tatlı kaşığı Türk kahvesine, 4 adet kesme şekere ( bu orta şekerli kahve sevenler için geçerli. Şekerli veya şekersiz içimine göre şeker miktarını kendiniz belirleyebilirsiniz.) iki fincan soğuk suya ve bir çay kaşığı toz vanilyaya ihtiyacınız olacak. Cezveye kahvey, şekeri ve suyu koyun. Şekerin erimesini kolaylaştırmak ve köpük oluşumunu sağlamak için 5 -6 kez karıştırın. Kahveyi kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kahve kaynayıp köpüğü gelince köpüğünü fincanlara boşaltın. Sonra kahveyi tekrar ocağa koyup içine vanilyayı da ekleyerek iyice kaynatın. Ardından kahveleri kaynadıktan sonra fincanlara boşaltın.

Vanilyalı Türk Kahvesi Kilo Yapar Mı
Türk kahvesi içinde güçlü antioksidanlar barındırır. Bu maddeler vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder. Aynı zamanda Türk kahvesi sindirim sistemini çalıştırır. Kilo kaybını önler ve vücutta yağ yakımını hızlandırır. Bu sebeple Türk kahvesinin şekerli içilmediği takdirdekilo yapma gibi bir durumu olamaz. Ancak içine katılan şeker miktarı elbette kilo aldırıcı özelliktedir. Aynı şekilde vanilyada şekerli bir gıdadır. Bu sebeple vanilyalı Türk kahvesi sade Türk kahvesine göre zayıflamaya yardımcı olmaz.

Kahve Ne Zaman İçilmeli
İster vanilyalı olsun isterse sade kahve içiminin de elbette bir zamanı vardır. Kahve sabah aç karnına içilmemelidir. Özellikle çay yerine sabahları kahve tüketimi ne kadar enerji toplamanıza yardım etse bile zamanla midede belirlli problemlerin oluşmasına yol açar. Bu sebeple öğle yemeğinden sonra içilen Türk kahvesi hem uykuyu geciktirir hem de öğleden sonra daha konsantre olmanızı sağlar.