Lezzetli Komposto Tarifleri

  • Konuyu başlatan KadınlarCulubu
  • Başlangıç tarihi
K

KadınlarCulubu

Misafir
Özellikle ramazan aylarında sofralarda görmeye alışık olduğumuz kompostolar aslında yaz ayları için çok faydalı içeceklerdir. Çünkü yaz aylarında aşırı sıcaktan dolayı terleyerek mineral kaybederiz. Kaybedilen bu önemli değerleri vücuda almak için soğuk çözümler bulunuyor. Komposto meyvelerin kaynatılarak bütün vitaminini suya karışmasını saplayan bir içecektir. Bu sayede hem soğuk hem de faydalı bir içecek içmiş oluruz. Birçok meyvenin kompostosu yapılabilir. Geleneksel tatlarda ise daha çok erik, kayısı ve vişne kompostosu yapılır.

Komposto Nasıl Yapılır
Komposto içine eklenmek istenen meyvelere göre farklı bir şekilde pişirilerek yapılır. Komposto yapımında amaç meyvelerin suyundan soğuk bir şekilde yararlanmak olduğu için öncelikle büyük ve geniş bir tencerenin içine su ve şeker atılarak kaynatılmaya başlanır. Atacağınız su ve şeker oranı kaç litre komposto yapacağınıza göre göz kararı olarak ayarlayabilirsiniz. Suyun içinde şeker erimeye başlayana kadar kaynatılır. Ardından kaynayan suya meyveler atılmaya başlanır.

Meyveler diriliğini kaybedip erimeye ve açılmaya başlayana kadar pişirilir. Pişirdiğiniz bu suyun tadına ara sıra bakarak şeker miktarını arttırabilirsiniz. İçinde meyvelerin erimeye başlamasına kadar pişirilen kompostonun içine dilerseniz tarçın da ekleyerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Ardından şişelere doldurarak ağzı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Soğuk kompostolar sofralarınızı süsleyerek afiyetle içeceksiniz.


Herkesin Seveceği Bir Lezzet Kayısı Kompostosu
Dilerseniz kuru kaysı dilerseniz mvsiminde almış olduğunuz lezzetli kayısıların kompostosunu yapabilirsiniz. Kayısı kompostosu yapmadan önce kayısıların tadına bakmalısınız. Tatlı kayısılar için daha az miktarlarda şeker kullanmalısınız. Kayısı kompostosu yapmak için kayısıların çekirdeğini ayıklamanıza gerek yok. Bütün olarak kaynayan şekerli suya kayısıları atabilirsiniz. Bu karışıma karanfil ekleyerek hem kokusunu hem de lezzetini arttırabilirsiniz.


Erik Ve Elma Kompostosu
Yapımı kolay ve masrafsız olan kompostolar ayrıca çok faydalı içeceklerdir. Yaz günlerinde soğuk soğuk içerek hem serileyecek hem de kaybettiğiniz vitaminleri alabileceksiniz. Meyvelerden daha çok vitamin almak için kabuklarını soymadan kullanmalısınız. Erik ve elma kompostosu yaparken de erikleri bütün olarak elmaları kabuklarını soymadan dilimleyerek kaynayan şerbetin içine atın. Ekşiliğini hafifletmek için biraz toz tarçın ekleyin.