Lavantalı Limonata Tarifi

  • Konuyu başlatan KadınlarCulubu
  • Başlangıç tarihi
K

KadınlarCulubu

Misafir
Yaz aylarında sıcaklarla baş etmek için oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılan lavantalı limonata kokusuyla da ferahlatma özelliğine sahiptir. Evde kolayca hazırlanabilen lavantalı limonatayı çok seveceksiniz. Yaz aylarında lavanta ve limonla ferahlayacak, lezzetli ve sağlıklı bir soğuk içecek hazırlamanın farkını yaşayacaksınız.

Lavantalı Limonata İçin Malzemeler
⦁ 5 tane limon
⦁ 8 su bardağı su
⦁ 1 yemek kaşığı kuru lavanta
⦁ 1 su bardağı toz şeker
Lavantalı limonatanızı yukarıdaki malzeme listesine uygun bir şekilde hazırladığınızda 8 kişilik bir limonata elde edebilirsiniz. 20 dakikada kolayca hazırlanabilen lavantalı limonata tarifinin pişirme süresi 10 dakikadır.
Lavantalı Limonatanın Hazırlanışı

⦁ Lavantalı limonata hazırlamak için öncelikle bir bardak su ile şekeri tencereye alın ve kaynatmaya başlayın.
⦁ Su ve şeker kaynadıktan sonra içerisine lavanta ekleyerek ocağın altını kapatın.
⦁ Şerbet ılındıktan sonra süzün.
⦁ Limonları sıkmaya başlayın. Hazırlamış olduğunuz limon suyunu limon posasını da kullanarak ılınan şerbetin içerisine ekleyin. Ardından 7 su bardağı suyu ekleyip karıştırın.
⦁ Lavantalı limonatanın renkli olması için küçük bir parça kırmızı pancar atabilirsiniz. İsterseniz karadut, böğürtlen veya yaban mersini gibi renkli meyveler kullanarak da lavantalı limonatanıza güzel bir renk verebilirsiniz.
⦁ Limonatayı süzdükten sonra buz ilave ederek tüketebilirsiniz.

Lavantalı Limonata Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları
Lavantalı limonata hazırlarken lavanta aromasının yoğun olmasını istiyorsanız lavantalı şerbeti uzun bir süre bekletmeli, ardından süzmelisiniz.
Daha çok bekleyen lavantalı şerbet sizi yoğun lavanta tadıyla karşı karşıya bırakacak ve lavanta aromasını sonuna kadar hissedebileceksiniz.

Lavantalı Limonata Servis Önerisi
Yaz aylarında serinlemek için soğuk ve buzlu içecekler sık sık tüketilmektedir. Kutu meyve suları veya gazlı içecekler yerine limonata tüketebilirsiniz. Hem sağlıklı hem de lezzetli lavantalı limonata tarifini çok seveceksiniz.
Kısa sürede kolayca hazırlanabilen lavantalı limonata tarifini servis ederken yoğun bir aroma arıyorsanız yarım portakal suyu kullanabilir ve limonatanın lezzetine lezzet katabilirsiniz.
Lavantalı limonatayı servis ederken eklenen yarım portakal suyu limonatanızın hem yoğun bir aroma elde etmesine hem de daha lezzetli bir hale gelmesine imkan sunacaktır.