İçinizi Ferahlatan Buz Gibi Meksika Salebi Tarifi

  • Konuyu başlatan KadınlarCulubu
  • Başlangıç tarihi
K

KadınlarCulubu

Misafir
Agua De Horchata adıyla da bilinen Meksika mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden Meksika salebini denediniz mi? İspanya ve Güney Amerika mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan Meksika salebini çok seveceksiniz.
Genel olarak kuruyemiş, badem, meyve ve fıstık gibi malzemeler kullanılarak hazırlanan Meksika salebi hem çok sağlıklı hem de çok besleyici bir özelliğe sahip. Pirinç özlü bir içecek olan Meksika salebini hem kış aylarında hem de yaz aylarında tüketebilirsiniz.

Meksika Salebi (Agua De Horchata) Malzemeleri:
⦁ 540 gram beyaz pirinç
⦁ Oda sıcaklığında 2.5 litre su
⦁ 700 ml süt
⦁ 2 su bardağı şeker
⦁ 3 tane çubuk tarçın
⦁ 5 tane karanfil
⦁ 2 tane yıldız anason
⦁ 1 yemek kaşığı vanilya
Sunumu İçin:
⦁ 1 tatlı kaşığı tarçın

Meksika salebini evinizde kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Hazırlama süresi sadece 30 dakika. Yukarıdaki malzemeleri kullanarak tarifi hazırladığınızda yaklaşık 3 litre Meksika salebi elde edebilirsiniz.
Meksika Salebinin Hazırlanışı

⦁ Meksika salebini hazırlamak için öncelikle tüm malzemeleri içine alabilecek derin bir tencere bulmakla işe başlayın. Ardından içme suyunun yarısı ile pirinci tencerenin içerisine koyun ve pirinçler kırılmaya başlayıncaya kadar blender yardımıyla çekin. Blenderla pirinçleri çekme işlemi bir iki dakika sürmektedir.
⦁ Kırılan pirinç karışımının üstüne yıldız anasonu, tarçın çubuklarını, karanfilleri ve suyu ekleyin. Tüm malzemeleri ekledikten sonra tencerenin ağzını kapatarak 12 saat boyunca oda ısısı altında bekletin.
⦁ 12 saat boyunca bekleyen pirinç karışımını süzgeçten geçirin. Başka bir kaba almış olduğunuz pirinçli karışımın üzerine şekeri, sütü ve vanilya şekerini ekleyin. Şeker eriyene kadar karıştırmaya devam edin.
⦁ Hazırlamış olduğunuz pirinç suyunu soğutmak için buzdolabına koyun. Meksika salebinizi soğuduğunda toz tarçın veya buz küpleriyle servis edebilirsiniz.

Meksika Salebini Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Meksika salebini servis ederken mutlaka pirinç suyunu her servisten önce karıştırmanız gerekmektedir.
Meksika salebi tarifinde şeker kullanmak istemeyenler alternatif olarak bal da kullanabilir. Vegan beslenme tipine sahip kişiler Meksika salebini hazırlarken süt yerine Hindistan cevizi sütünü kullanarak tarifi kendine uygun bir şekilde hazırlayabilir.