Hurmalı Soğuk Türk Kahvesi

  • Konuyu başlatan KadınlarCulubu
  • Başlangıç tarihi
K

KadınlarCulubu

Misafir
Türk kahvesini genel olarak sabahları kalktığımızda uyku mahmurluğundan kurtulmak için, yemeklerden sonra keyif yapmak için ve yoğun gecelerde uykumuzun gelmesini önlemek için içeriz. Bu konularda bizler için gerçekten vazgeçilmez bir içecektir. Ancak sıcak yaz aylarında, sıcak Türk kahvesi içmeyi pek istemeyiz. Aklımız hep soğuk içeceklerde olur ama içten içe Türk kahvesini de özleriz. İşte bu hurmalı soğuk Türk kahvesitarifi de kahve bağımlısı olanlara harika bir müjde.

Faydaları:
Her şeyden önce uyku açıcı içecekler listesinin birincisi olan kahvenin, pek bilinmeyen bir diğer özelliği ise konsantrasyon arttırıcılığıdır. Zihninizi zinde tutar, uykunuzu kaçırır ve odaklanmanızı arttırır. Biz Türklerin kahveyi telvesiyle pişirmemizin harika bir avantajı var. O da antioksidan özelliğini arttırması. Zaten içeriğinde mevcut olan bu özellik telve ile pişirilince artıyor ve toksinlerden arınmamız kolaylaşıyor.

Malzemeler:
⦁ 7-8 adet buz,
⦁ Yarım su bardağı soğuk süt,
⦁ Türk kahvesi,
⦁ 1 kase çikolatalı dondurma ya da sade dondurma(isteğe bağlı),
⦁ 7-8 adet hurma,
⦁ Çifte kavrulmuş lokum,
⦁ 5-6 tane hurma.
⦁ Blender
Hazırlanışı:
İlk olarak sütü blendera ekliyoruz. Ardından 7-8 adet olan buzları ekliyoruz. Hurmaların çekirdekleri var ise önce onları ayıklıyoruz ve ayıklanmış hurmaları da ekliyoruz. Medine hurmaları bu içecek için harika bir seçim olacaktır. Çikolatalı dondurma ya da sade dondurmaları üzerine koyuyoruz. İsteğinize göre değiştirebilirsiniz. Türk kahvesini pişirmeden de ekleyebilirsiniz. Eğer pişirerek eklemek istiyorsanız bir fincan olacak şekilde isteğinize göre (sade-orta-şekerli)pişirin. İlk içime göre içeceğin pişirilmemiş Türk kahvesi ile olan şekli hoşunuza gitmeyebilir. Bu nedenle pişirirseniz daha yararlı olacaktır. Çifte kavrulmuş lokumdan 7-8 tane ekliyoruz. Lokumu güllü ya da hurmalı olarak alabilirsiniz. Tüm malzemeleri ekledikten sonra hepsinin karıştığını görene kadar makinemizde karıştırıyoruz. Kısa sürede karıştıktan sonra enfes soğuk Türk kahvesi hazırlanmış oluyor. Afiyet olsun.