DOĞUM SONRASI CİLDİNİZİ ŞIMARTIN!

K

KadınlarCulubu

Misafir


DOĞUM SONRASI CİLDİNİZİ ŞIMARTIN!


Cildinizin bebeğinizinki gibi yumuşak, esnek ve sıkı olduğunu hayal ediyor musunuz? Doğru bakım ile hamilelik sonrası cildinizi şımartabilirsiniz.


DOĞUM SONRASI ÇATLAKLAR
Hamilelik sürecince değişen vücudunuzda küçük pembe çatlaklar oluşmuş olabilir. Çatlaklar karnınızda, kalçalarınızda, basenlerinizde ve/veya göğüslerinizdeyse endişelenmeyin. Doğru bakım ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Doğru bakım: Doğumdan sonra çatlaklar için özel olarak geliştirilmiş bir krem kullanarak günde iki kez masaj yapın. Bu kremler kolajen lifler ve elastin üretiminin harekete geçmesine destek olur. Emziriyorsanız, göğüs ucunuza uygulamayınız.

CİLDİNİZİ YENİDEN CANLANDIRMAK
Bebek doğduktan sonra, cildinizin daha az sıkı, daha az esnek ve hatta daha kuru görünmesi normaldir. Bunun sebebi büyük ölçüde hamilelik sırasında kanınızda artan hormon seviyelerinde yaşanan düşüştür! Bir diğer sebebiyse, yüzünüze göre vücudunuzun 10 kat daha az yağlı olmasıdır. Bu yüzden yüzünüze göre vücudunuzun daha hızlı kuruması çok doğaldır.

Doğru bakım: Hamilelik sonrası kullanım için geliştirilmiş vücudu toparlayıcı, sıkılaştırıcı ve nemlendirici bakımları bir-iki ay boyunca günde iki kez kullanın. Cildiniz zamanla sıkılığını ve elastikiyetini yeniden kazanacak ve hormonların aniden yükselmesi nedeniyle ortaya çıkan rahatsız görüntüyü hızla giderecektir. Dikkat etmeniz gereken nokta: sezaryen yoluyla doğum yaptıysanız, yara izinin üzerine bu bakımları uygulamamalısınız.

HAMİLELİK LEKELERİ
Hala göbekten kasıklarınıza doğru uzanan kahverengi çizgiyi ve/veya göz çevrenizde, elmacık kemiklerinizde koyu lekeleri görebilirsiniz. Muhtemelen hamileliğiniz sırasında yeteri kadar güneş koruyucu kullanmadınız. O sıralarda vücudunuzda oldukça fazla bulunan östrojen hormonu, melanin üretimini hızlandırarak cildinizde lekelerinin oluşmasına neden oldu...

Doğru bakım: Özellikle yeni anneler için hazırlanmış bir nemlendiriciyi her gün kullanarak cildinizi nemlendirin... ve sabırlı olun! Kahverengi çizgi ve hamilelik maskesi doğumdan birkaç ay sonra genellikle kendiliğinden kaybolur. Kaybolmazsa, bir dermatologa başvurun. Uygun bir güneş koruyucu kullanarak daha fazla leke oluşumunu engelleyin!

MEME BAŞI KREMİ
Emziriyorsanız, göğüs uçlarınızın hassas derisinin çok fazla emilmesi nedeniyle tahriş olma ihtimali oldukça fazladır. Ebeniz-yenidoğan hemşireniz tarafından tavsiye edildiği şekilde, emzirdikten sonra göğüs ucunuza nazikçe birkaç damla süt sürün. Bu alışkanlığı uygun bakım ile daha etkili hale getirin.


GÖĞÜSLERİNİZİ CANLANDIRIN
Bebeğiniz doğduktan sonra, emzirseniz de emzirmeseniz de göğüslerinizde hiç kas olmadığı için göğüslerinizin sarkacağını unutmayın.

Doğru bakım: Her zaman, yeni anneler için formüle edilmiş ve bileşimi hem göğüslerin elastikiyetini desteklemeye, hem de dokulardaki gerginlik hissini rahatlatmaya yönelik özel bir bakım tercih edin. Emziriyorsanız, tamamen emzirmeyle uyumlu, alkol içermeyen ve bebeğinizi rahatsız etmeyecek şekilde kokulandırılmış ürünleri seçin. Bu ürünü göğüs çevrenizden boyna doğru dairesel hareketlerle masaj yaparak sabah ve akşam kullanabilirsiniz