Dış Cephe Mantolamasında İşlem Yapılan Bölgeler

'Dış Cephe Boya & Yalıtım' forumunda KadınlarCulubu tarafından 26 Mart 2018 tarihinde açılan konu

  1. [​IMG]
    Dış Cephe Mantolamasında İşlem Yapılan Bölgeler

    Binaların dış cephelerine uygulanarak adeta binaları dış etkenlere karşı sararak içeriye herhangi bir olumsuz etkinin gelmemesini sağlayan sistemler olan dış cephe mantolamalarında hem sıcak hem de soğuk havanın sağlıklı şekilde içeriye geçişi sağlanır, istenmeyen zararlı ve aşırı etkiler dışarıda kalır. Bu işlemin uygulamasında önemli yer detaylarını şöyle verebiliriz. Isı yalıtımı tüm binalara ve tüm yapılara yapılabilir. Fakat dış cephe mantolama binaların çatı duvarlarına, kat mahallerini birbirlerini ayıran kısımlarına, toprak temaslı kısımlara, depo garaj gibi ısıtılmayan bölgelere denk gelen kısımlara, tesisat borularına ve dışarda kalan tesisatlarımıza yapılabilir. Eski yapılarda özellikle dış yüzeyi mozaikli yapılarda uygulanan bir takım işlemler vardır. Çatlak ve dökülen yüzeyler varsa özel bir kimyasal sürülür. Bina mantolamaya hazır hale getirilir. Yeni yapılmış boyalı binalar, btb'li binalar, kirlenmiş ve üzerinde tabaka kalmış binalarda gerekli işlemlerin yapılması sonrası mantolanmaya başlanması gerekir. Dış cephe yalıtım işlemi süresi projenin büyüklüğüne, binaların özelliğine göre değişebilir. Buna göre dış cephe mantolama uygulama işlemi süresi binanın metrajına, mimarisine, çevresine, uygulayacak olan ekibin sayısına, hava koşullarına göre farklılık gösterir. Ortalama 1000m²'lik bir bina olumsuz koşul olmadığı takdirde 30 gün ile 45 gün içerisinde bitirilebilmektedir. Burada yapılan iş süresi önemlidir, fakat bu işlemlerin zamanında bitirilebilmesi amacıyla mantolama uygulamasında uyulması gereken kuralları, kuruma sürelerini, kıstasları atlamadan yapılması önem arz eder. Uygulamanın belirli bir sürede bitirilmesi gerekiyorsa ekibin ve iskelelerin sayısı arttırılarak daha güvenli ve hızlı bir iş ortaya konabilir.

    İsminden anlaşılabileceği gibi binaların dışından yapılan bu uygulamaların iç cephelerden uygulanması ile aralarında farklar bulunmaktadır. Dış cephe mantolamayla binamızın dış kabuğunu sarıyoruz. Bu sayede binamıza dışardan gelebilecek her türlü kötü şeylere karşı binamızı koruyoruz ve binamızın ömrünü uzatabiliyoruz. Örneğin, ülkemizde m²'ye 80 kg yağış yağdığı görülebiliyor. Binamız bu yağışları cephesine çekebiliyor ve su binamızın duvarlarını, demirlerini korozyona uğratabiliyor. Ülkemizde bina ömürleri 50 ile 80 yıl arasındadır. Bunu dış cephe mantolamayla uzatmak mümkün olabilmektedir. Fakat içerden yapılan mantolamayla bu pek mümkün olamamaktadır. İçerden yapılan mantolamayla yaşam alanımızı da daraltmış ve sadece ısı yalıtımı yapmış oluyoruz.

    Matolama yaptırmak istiyorsunuz ama bu işi emanet edecek ehil bir firma arayıp bulmak size zor geliyorsa, Ehil.com'a girerek Mantoloma talep formu doldurun ve Ehil.com'un benzersiz eşleştirme sistemi sayesinde sadece sizin bulunduğunuz bölgede hizmet veren, işinde ehil firmalar sizi arayıp ihtiyacınıza uygun teklifte bulunsun. Size düşen hem pratik hem de ekonomik olan bu teklifler arasından size en uygun olanını seçmek olsun. Ehil.com' ile aradığın ehil seni bulsun.