Çocuk Obezitesi

'Çocuk Büyütürken' forumunda KadınlarCulubu tarafından 7 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

 1. Obezite, sağlıksız bir şekilde aşırı kilo alımının yanında çok da ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Obeziteye kişiler sonradan yakalanabildikleri gibi bunun temelleri günümüzde çocukluk yaşlarında atılmaktadır.
  Metabolizmanın vücutta yağ birikmesi sonucunda yaşadığı sorunu obeziteye çevirmesi olarak tanımlanan bu hastalığa çocuklar daha yatkındır. Çocukluk döneminde obeziteye yaşayan ya da bunun yatırımını yapan çocukların yetişkinlik döneminde çok daha ciddi sağlık sorunları yaşadıkları bilimsel olarak temellendirilmiştir.
  Çocuk obezitesinin ilk fitilini anne sütü ile beslenmemek ateşlemektedir. İlk 6 ay anne sütü emmeyen bebeklerde obeziteye yatkınlık ileriki yaşlarda diğer çocuklara göre daha fazladır.
  Çocuk obezitesinde sağlıksız beslenme de etkilidir. Düzenli olarak ev yemekleri yemeyen, ailesi ile birlikte sofraya oturmayan ve abur cuburla beslenen çocuklar çok kolay bir şekilde obeziteye yakalanıyor.
  Çocuk obezitesinde en tetikleyici özellik çocuğun dengesiz ve sağlıksız beslenmesi. Fast food ile açlık ihtiyacı giderilen çocuk, bol şekerleme ve çikolata takviyesi ile obezite olma yolunda da maalesef ki desteklenmektedir.
  Su, süt ve meyve suları ile sıvı ihtiyacını gidermesi gereken çocukların kola, gazoz gibi asitli ve kimyasal içecekleri aşırı tüketmesi de çocuk obezitesinin sebeplerinden biridir.
  Çocuk obezitesi ileriki yaşlarda başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli kanser türlerine de yakalanma risklerinin çok büyük olduğu bilinmektedir.
  Bu amaçla anne babaların çocukların doğumundan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenmesine dikkat etmeleri ve çocuklarına doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmaları gerekiyor.