Çilekli Smoothie Tarifi

  • Konuyu başlatan KadınlarCulubu
  • Başlangıç tarihi
K

KadınlarCulubu

Misafir
Sıcaklar hepimizi bunaltıyor. Bu havalarda en sağlıklı beslenme şekli doğal yollardan serinletecek içecekler tüketmek. Çünkü terleme ve sıcaklıktan dolayı aşırı su kaybediyoruz. Bu nedenle hem serinleten hem de terle vücuttan atılan su ve minerallerin yerini dolduracak güzel ve lezzetli içeceklere ihtiyacımız var. bunlardan biri de yoğurt ile yapıan ve içine meyveler katılarak lezzetlendirilen bir tarif olan smoothiedir. Smoothie tamamen doğal ürünler kullanılarak yapıldığı için çok faydalı bir içecek. Ayrıca serin serin tüketilebilmesi sayesinde de sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatmaya yarayacak.

Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır
Smoothie içeceğinin özelliği içinde yoğurt bulundurmasıdır. Bu sebeple milkshake tariflerinden ayrılır. Çilekli smoothie yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır: 300 gram çilek, iki büyük yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve yarım litre soğuk süt. Kullanacağınız yoğurt süzme yoğurt olmamalı. Hazır yoğurtu alın ve bir tülbette suyunu sıkması için bağlayarak sıkın. Suyunu sıkan yoğurdu blender kabına koyun. Ardından çilekleri iyice yıkayarak iki yada iç parçaya dilimleyerek blender kabına koyun. Kullanacağınız bal miktarı ne kadar tatlı sevdiğinize bağlı olarak değişebilir. Dilerseniz üç kaşık bal da koyabilirsiniz. Ardından sütü de ilave ederek blender yardımıyla karıştırın. Karılıma iki veya üç küp buz ekleyerek tekrar karıştırmaya devam edin. Bu sayede daha serin bir tarif elde edeceksiniz.

Karışımın Kıvamını Tutturmak Önemli
Karışımın kıvamı boza kıvamında olmalıdır. Bu kıvamı tutturmak için kullandığınız yoğurdun sulu olmaması gerekir. Ayrıca içine koyduğunuz buz miktarının da çok olmamasına dikkat edin. karışım tamamlandıktan sonra bardağa koyabilirsiniz. Üzerine süsleme için nane yaprakları ve dilimlenmiş çilek parçaları koyabilirsiniz.

Sunum İçin Süslemeler
Smothie sunumunu daha lezzetli ve serin bir hale getirmek için üzerine vanilyalı dondurma ekleyebilirsiniz. Bu durumda bir top vanilyalı dondurmayı bardağın üzerine koyun. Dondurmanın üzerine de küçük çikolata parçaları ekleyebilirsiniz. BU sayede sıcak yaz günlerinde buz gibi serinleten bir içecek yapmış olursunuz. Smoothie hem sizin hem de misafirlerinizin beğenisini kazanacaktır.