Akademik Uzman Nedir? Nasıl Olunur?

K

KadınlarCulubu

Misafir

Akademik Uzman Nedir? Nasıl Olunur?

Uzman nedir, akademik uzman nedir, akademik uzmanın görevleri nelerdir, uzmanlık kadrosu şartları nelerdir, nasıl uzman olunur, uzmanlık kadroları nerede yayınlanır, uzmanlık kadrolarına nasıl başvurulur, uzmanlık kadroları için atanma süreci nasıldır, uzmanlık için gereken şartlar nelerdir, uzmanlar ne iş yapar gibi sorularınıza bu yazıda cevap bulabilirsiniz. Not: Yazının devamında uzman derken akademik uzmanı kastediyor olacağız.

2547 Sayılı Kanun’a baktığımızda uzmanların da bir öğretim elemanı olduğunu görmekteyiz. Yani her şeyden önce uzmanlık kadrosunun bir öğretim elemanı kadrosu olduğu bilinmelidir ve ona göre tercih edilmelidir. Uzmanların da tıpkı araştırma görevlileri, çeviriciler vs. gibi öğretim yardımcıları olduğu kanunda açıkça belirtilmektedir. Bu noktayı netleştirdikten sonra artık uzmanın tanımını yapabiliriz.

Kanuna baktığımızda ilgili maddelerde uzmanların “öğretimle doğrudan doğruya veya dolaylı olarak ilgili olan, özel bilgi veya uzmanlığa ihtiyaç gösteren bir işle laboratuvarlarda, kitaplıklarda, atölyelerde ve diğer uygulama alanlarında görevlendirilen öğretim yardımcıları” olduğu ifade edilmiştir. Bu ifadeyi biraz açmak gerekirse, örnek olarak bir kimya bölümünde organik kimya laboratuvarında uzmana ihtiyaç duyulabilir. Burada görevli uzman laboratuvarda öğrencilerin bir deneyi yapma sürecinde yardımcı olabilir. Benzer şekilde makine mühendisliği bölümünde CNC tezgahlarının bulunduğu bir atölyede uzman görevlendirilebilir. Bu uzman da söz konusu tezgahların kullanımına yönelik öğrencilerin koordinasyonundan sorumlu olabilir. Bu ve benzeri durumlar için uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Uzmanlar özellikle bazı bölümlerde çok ihtiyaç duyulan kişilerdir ve bu nedenle bazı bölümlere çok sayıda kadro açılabilmektedir. Diğer taraftan, bazı bölümlerde ise çok çok az uzman ihtiyacı olabilmektedir ve bu sebeple oldukça az kadro açılabilmektedir veya hiç açılmayabilmektedir. Yani uzman kadrolarının bir standardı yoktur, tamamen bölümlerin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir.

Uzmanların atamaları öncelikle süreli olarak yapılır (genellikle 2 yıl). Süresi dolduğunda görev kendiliğinden sona erer fakat uzatılması mümkündür. Kanunda belirtildiği üzere üçüncü defadan sonra uzmanların sürekli olarak atanması mümkündür.

Uzman kadrosuna yapılacak başvurular ve atamalar “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ismindeki yönetmeliğe göre yapılır. Uzman kadrosuna başvuru için yönetmelikte belirtilen unvan şartları şu şekildedir. Herhangi bir uzman kadrosuna başvurmak için bu temel şartların mutlaka sağlanmış olması zorunludur.